Regional Diary

London's Branches hold events on a regular basis and details can either be found on their websites or below

Whilst the London Liaison Committee meetings are intended for Branch officials so they are not really suitable for general attendance, the rest are aimed at drinkers across London.

Upcoming Events

DateEventTimeLocationBranch
07-MarSoc. 1pm Green Dragon, 58 High St, Croydon CR0 1NA. C&S
07-MarPinner soc: 7.30pm
8.30pm
9.30pm
Oddfellows Arms, 2 Waxwell La, HA5 3EN
Beer Asylum, 1 Red Lion Parade, Bridge St, HA5 3JD
Queens Head, 31 High St, HA5 5PJ.
WM
07-MarMtg. 8.15pmGrafton Club, Grafton Rd, New Malden KT3 3AA. K&L
08-MarSocial8.40pm Monks Inn, 31/32 The Square, Hemel Hempstead HP1 1EP. WAT
11-MarSocial8pm Bald Faced Stag, 69 High St, East Finchley N2 8AB. E&B
12-MarIslington N1 soc: 7.30pm
8.15
9pm
9.45pm
10.30pm
Duke of Cambridge, 30 St Peter's St, N1 8JT
Earl of Essex, 25 Danbury St, N1 8LE
Island Queen, 87 Noel Rd, N1 8BD
Plaquemine Lock, 139 Graham St, N1 8LB
Charles Lamb, 16 Elia St, N1 8DE.
NL
12-MarSoc: 7.30pm
8.15pm
9.30pm
Sylvan Post, 24 Dartmouth Rd, SE23 3XZ
Capitol, 11 London Rd, SE23 3TW
Dulwich Beer Dispensary, 481 Lordship La, SE22 8PB.
SEL
12-MarMtg. 8pm Hoop & Grapes, 80 Farringdon St, EC4A 4BL. ELAC
13 MarLondon Pubs Group Meeting7.30pmRoyal Oak, 44 Tabard St, SE1 4JULPG
13-MarMtg, 8.30pm tba.BEX
13-MarCarshalton soc. 8.30pm Windsor Castle, 378 Carshalton Rd, SM5 3PT. C&S
13-MarFirst planning mtg for 2019 Twickenham Beer & Cider Fest. 8pm Prince of Wales, 136 Hampton Rd, Twickenham TW2 5QR. All those interested are welcome. R&H
13-MarSoc.8pm Ye Olde Green Dragon, 112 Shenfield Rd, Shenfield, CM15 8EZ. SWE
15-MarSoc featuring brewery tap takeover tbc. 6.30pmLeyton Orient Supporters Club, Oliver Rd, E10 5NF. NB doors open 5pm BRO
15-MarHanwell W7 crawl: 7pm Fox, Green La, 2PJ; 7.45 Green W7, 13 Lower Boston Rd, 3TX; 8.30pm Prince of Wales, 62 Boston Rd, 3TR; 9.15 Dodo Micropub, 52 Boston Rd, 3TR; 10pm Kings Arms, 110 Uxbridge Rd, 3SU; WM
16-MarEsher KT10 and Claygate: 12.30pm Bear, High St, Esher, 9RQ; 1.30pm Albert Arms, High St, 9QS; 2.15 Wheatsheaf, Esher Green, 8AG; 3.30pm Swan, Hare La, 9BS; then inc. Platform 3, Griffin, Winning Horse and Hare & Hounds. K&L
16-MarDA1 'Dartford Wobbler': 1pm Malt Shovel, 3 Darenth Rd, 1LP; 2.30pm Wat Tyler, 80 High St, 1DE; 3.15 Flying Boat, 36 Spital St, 2DT; 4.15 Dartford Jug, 8 Market St, 1ET; 5.30pm Dartford Working Men's Club, Essex Rd, 2AU. BEX
19-MarAldwych soc: 7.30pm Penderel's Oak, 286 High Holborn, WC1V 7HJ; 8.15 Ship Tavern, 12 Gate St, WC2A 3HP; 9pm Shakespeare's Head, Africa Ho, 64-68 Kingsway, WC2B 6BG; 9.45 Seven Stars, 53-54 Carey St, WC2A 2JB; 10.30pm Knights Templar, 95 Chancery La, WC2A 1DT. NL
19-MarMtg. 7pm/7.30pm Speaker, 46 Great Peter St, SW1P 2HA.WL
19-MarMtg. 8pm Mute Swan, 3 Palace Gate, Hampton Ct Rd, KT8 9BN.K&L
19-MarWinchmore Hill N21 soc: 8pm Dog & Duck, 74 Hoppers Rd, 3LH; 9.30pm Orange Tree, Highfield Rd, 3HA. E&B
20-MarSoc: 7.30pm Duke, 125 Creek Rd, SE8 3BU; 8.15 Sail Loft, 11 Victoria Parade, SE10 9FR; 9pm Gypsy Moth, 68 Greenwich Church St, SE10 9BL; 9.45 Spanish Galleon, 48 Greenwich Church St, SE10 9BL; 10.15 Coach & Horses, Greenwich Market, SE10 9HZ. SEL
20-MarPutney SW15 crawl: 7pm East Putney Tavern, 94-98 Up. Richmond Rd, 2SP; 7.45 Prince of Wales, 138 Up Richmond Rd, 2SP; 8.45 Rocket, 16 Brewhouse La, 2JQ; 9.30pm Bricklayer's Arms, 32 Waterman St, 1DD; 10.15 Half Moon, 93 Lower Richmond Rd, 1EU.SWL
20-MarMtg. 8.30pm Brentham Club, 38a Meadvale Rd, W5 1NP.WM
20-MarSoc. 8pm New Fairlop Oak, Fencepiece Rd Fulwell Cross, Barkingside IG6 2JP. SWE
21-MarKingston to Surbiton walk: 12.30pm Kings Tun, Clarence St, KT1 1QT; 1.30pm Albion, Fairfield Rd, KT1 2PY; 2.30pm Spring Grove, Bloomfield Rd, KT1 2SF; 3.30pm Waggon & Horses, Surbiton Hill Rd, KT6 4TW; 4.15 Grove, Grove Rd, KT6 4BX; 5pm Antelope, Maple Rd, KT6 4AW; 6pm Coronation Hall, St Marks Hill, KT6 4LQ.K&L
21-MarAnnual Breweriana Auction: 7pm for 8pm start West Herts Sports Club, 8 Park Ave, Watford WD18 7HP. WAT
21-MarS. Norwood soc. 8.30pm Shelverdine Goathouse, 7-9 High St, SE25 6EP. SWL
22-MarSouthall Curry Eveningmeet 7pmSouthall Conservative Club, Fairlawn, High St, UB1 3HB.WM
24-MarPig's Ear wash up. 2pm-6pm Olde Rose & Crown, 53 Hoe St, Walthamstow E17 4SA.ELAC
25-MarCttee mtg. 7.30pm Southey Brewing Tap Room, 21 Southey St, Penge SE20 7JD. - BRO
26-MarSt Pancras and Bloomsbury soc: 7.30pm Euston Flyer, 83 Euston Rd, NW1 2RA; 8.15 Skinners Arms, 114 Judd St, WC1H 9NT; 9pm Boot, 116 Cromer St, WC1H 8BS; 9.45 Lord John Russell, 91 Marchmont St, WC1N 1AL; 10.30pm Woolf & Whistle, Tavistock Hotel, Tavistock Sq, WC1H 9EU.NL
26-MarBranch AGM8pm Southern Cross, Langley Rd, Watford.WAT
27-MarSoc: 7pm Montague Arms, 289 Queens Rd, SE15 2PA; 8pm Telegraph @ the Earl of Derby, 87 Dennett's Rd, SE14 5LN; 8.45 Skehans, 1 Kitto Rd, SE14 5TW; 9.45 Beer Shop London, 40 Nunhead Green, SE15 3QF.SEL
28-MarLondon Drinker pick-up. 8.30pm Hope, 48 West St, Carshalton SM5 2PR.C&S
28-MarHerongate CM13 Soc: 8pm Green Man, 11 Cricketers La, 3PZ; 9.30pm Boars Head, 15 Billericay Rd, 3PS.WAT
29-MarSocial12pm Picture Palace, Lincoln Rd, Ponders End EN3 4AQ.E&B
30-MarBranch AGM2.30 for 3pm prompt start Orpington Liberal Club, 7 Station Rd, BR6 0RZ.BRO
13 AprLondon Spring Cider FestivalnoonMatchstick Pie House, Arches 213/214 Edward Street, London, SE8 5HDSEL
24 AprLondon Pubs Evening Crawl of Brixton7pm
7.45pm
8.15pm
9pm
9.40pm
10.20pm
7pm at Hero of Switzerland, 142 Loughborough Rd, Brixton, SW9 7LL
Craft Beer Company, 11-13 Brixton Station Rd, Brixton, SW9 8PA
Duke of Edinburgh, 204 Ferndale Rd, Brixton, SW9 8AG
Effra Hall, 38a Kellett Rd, Brixton, SW2 1EB
Prince of Wales, 169-171 Lyham Rd, Brixton, SW2 5PY
Elm Park Tavern, 76 Elm Park, Brixton, SW2 2UB
LPG
9 May14th Bexley Beer Festival2pmDartfordians Community Sport Club, War Memorial Clubhouse, Bourne Rd, Bexley, Kent, DA5 1LWBEX
10 May14th Bexley Beer Festival11amDartfordians Community Sport Club, War Memorial Clubhouse, Bourne Rd, Bexley, Kent, DA5 1LWBEX
11 May14th Bexley Beer Festival11amDartfordians Community Sport Club, War Memorial Clubhouse, Bourne Rd, Bexley, Kent, DA5 1LWBEX
15 MayLondon Pubs Group Meeting7.30pmRoyal Oak, 44 Tabard St, SE1 4JULPG
16 May20th Kingston Beer Festival5pmKingston Working Mens Club & InstituteKIN
17 May20th Kingston Beer Festival11amKingston Working Mens Club & InstituteKIN
18 May20th Kingston Beer Festival11amKingston Working Mens Club & InstituteKIN
23 May6th Kidbrooke Beer FestivalnoonCharlton Park RFC, 60A Broad Walk, London SE3 8NBSEL
24 May6th Kidbrooke Beer FestivalnoonCharlton Park RFC, 60A Broad Walk, London SE3 8NBSEL
25 May6th Kidbrooke Beer FestivalnoonCharlton Park RFC, 60A Broad Walk, London SE3 8NBSEL
22 JunLondon Pubs Daytime CrawlTBCTBCLPG
10 Jul30th Ealing Beer FestivalnoonWalpole Park, Mattock Lane, W5 5BGWM
11 Jul30th Ealing Beer FestivalnoonWalpole Park, Mattock Lane, W5 5BGWM
12 Jul30th Ealing Beer FestivalnoonWalpole Park, Mattock Lane, W5 5BGWM
13 Jul30th Ealing Beer FestivalnoonWalpole Park, Mattock Lane, W5 5BGWM
17 JulLondon Pubs Group Meeting7.30pmRoyal Oak, 44 Tabard St, SE1 4JULPG
21 AugLondon Pubs Evening CrawlTBCTBCLPG
18 SepLondon Pubs Group Meeting7.30pmRoyal Oak, 44 Tabard St, SE1 4JULPG
26 OctLondon Pubs Daytime CrawlTBCTBCLPG
13 NovLondon Pubs Group Meeting7.30pmRoyal Oak, 44 Tabard St, SE1 4JULPG
11 DecLondon Pubs Evening CrawlTBCTBCLPG

Branch Codes & Contacts
BEX - Bexley - Rob Archer or ku.gro.hcnarbyelxebarmac@stcatnoc
BRO - Bromley - Barry Phillips, ku.gro.armac.yelmorb@yraterces.laicos
C&S - Croydon & Sutton - Soc sec: Terry Hewitt, 020 8660 5931, ku.gro.armac.nodyorc@tcatnoc
ELAC - East London & City - John Pardoe, 07757 772564; moc.liam@hcnarbcale
E&B - Enfield & Barnet - Peter Graham, 07946 383498, ku.gro.armac.tenrabdnadleifne@tcatnoc
K&L - Kingston & Leatherhead - Clive Taylor, 020 8949 2099 moc.kueerf@7002rolyatc
LLC - London Liaison Committee Regional Secretary
LPG - London Pubs Group - Chair: Jane Jephcote, 07813 739856, moc.liamelgoog@etochpej.enaj
NL - North London - John Wilson, 07840 111590, moc.liamtoh@3wnwgj; Stephen Taylor, 07443 473746, moc.liamg@005rolyat.nehpets
R&H - Richmond & Hounslow - Roy Hurry, 020 8570 0643 (H), ku.oc.rednoyeulb@2475q410hr
SEL - South East London - Andrew Sewell, ku.gro.armac.les@laicos; Branch Contact: Neil Pettigrew ku.gro.armac.les@tcatnoc
SWE - South West Essex - Alan Barker, ku.gro.armac.xessews@tcatnoc, 07711 971957 evenings or weekends only.)
SWL - South West London - Mike Flynn, 07751 231191, ku.gro.lwsarmac@nnylf.ekim
W&D - Watford & District - Andrew Vaughan, 01923 230104 (H), ku.gro.armac.droftaw@hcnarb
WL - West London - Paul Charlton 07835 927357, ku.gro.armac.nodnoltsew@tcatnoc; Social secretary Alasdair Boyd: 020 7930 9871x143 (2.30-3.30 and 6-9.30pm Mon-Fri),fax 020 7839 4768
WM - West Middlesex - Roy Tunstall, 020 8933 4934, moc.liamg@armac.llatsnutyor